נעים במים

חלזונות באקווריום - כן או לא

חלזונות – להיות או לא להיות ?

חובבים רבים רואים בחלזונות האקווריום רעה חולה.
חלזונות, ובמיוחד כאשר הם מופיעים במספרים גדולים פוגעים ביופי של האקווריום שלנו ולא מעט חובבים יעשו כמעט כל דבר בכדי להפטר מהם.
החלזונות מגיעים לאקווריום בדרך כלל עם צמחי מים, לכן חשוב בקנייה להשרות את הצמחים בתמיסת קאלי לפי מינון היצרן, למשך של עשרים דקות, התמיסה מחסלת גם את ביצי החלזונות.
שוטפים טוב טוב את הצמחים במים זורמים וכך נמנע מהמכה הזאת.
אולם ישנם עוד דרכים שחלזונות יכולים להגיע את האקווריום שלנו, וכמה שננסה לבצע טיפול מונע, נמצא ביום מן הימים את הטיפוסים המשוריינים הללו מטיילים לנו על החצץ ועל הזכוכיות.
בתנאים נוחים החלזונות יתפתחו במהירות מדהימה, החלזונות הם דו מיניים, נושאים גם אברי רבייה נקביים וגם זכריים, כך שלא צריך הרבה בכדי שזוג תמים יהפוך לאוכלוסייה עמוסה ולא מצודדת במיוחד.
בעזרת רגל שרירית הם נעים באיטיות אופיינית על פני הזגוגיות והחצץ, ומתחפרים במצע האקווריום, מה שנקרא – לאט אבל בטוח.

מרוב סוגי החלזונות הבעיה החמורה באמת מופיעה כאשר תוקפים את האקווריום שלנו בחלזונות חרוטים, הם משריצי חיים ומתרבים במהירות עצומה, החלזונות ימצאו את דרכם כמעט לכל מקום ועלולים לפגוע ברכיבים נעים בפילטרים, כמו האימפלר, שמחזיר את המים מדוד הפילטר אל האקווריום, כך שהנזק לא רק אסתטי, אלא גם כספי.

נשמע רע? ובכן, תלוי איך מסתכלים על הבעיה, החלזונות עוזרים לנו לשמור על איכות המים, בכך שהם אוכלים שאריות מזון, הופכים את המצע ומשמשים מזון לא רע לכמה סוגי דגים.

מגדלים מקצועיים אפילו ימליצו על אוכלוסייה קטנה ונשלטת באקווריום.
כך שאם נדע לנטר את האוכלוסייה נוכל ליהנות מכל העולמות.
החלזונות מתחפרים בחצץ במשך היום ויוצאים למסע אכילה בלילה, עם אור ראשון נוכל לאסוף מהזכוכית כמות לא קטנה מהחלזונות ובכך לצמצם את מספרם.
חשוב להקפיד על האכלה מתאימה, מזון רב מדיי ימצא את דרכו אל החלזונות ויספק להם מקור קיום נוח וישמור על מספרם הגבוה, לכן נקפיד לתת מזון שהדגים מסוגלים לחסל כמעט כליל במשך דקה עד דקה וחצי.

מינים נפוצים מהמשפחה המשוריינת

חילזון חרוטי, חילזון מלאווי –Trumpet Snail

חלזונות אלו מתהדרים בקונכייה סלילית ומכאן שמם, הצרה הגדולה בחלזונות אלו היא שהם משריצי חיים, כך שהם מתרבים בקצב מהיר מאוד, אם רוצים לנטר אותם בעזרת אוכלוסיית דגים, קחו בחשבון שהדבר קשה יחסית, הדגים יאכלו בדרך כלל רק את הצעירים, שאר החלזונות ישרדו את כל הדגים.
הם אוהבים להתחפר במצע ולטייל בו, ומכאן הברכה שבהם, הם מתחחים את המצע ומאווררים אותו, הדבר מונע הצטברות חיידקים שונאי חמצן (אנרוביים)שעלולים לפגוע קשות באוכלוסיית האקווריום.
בדרך כלל לא אוכלים צמחים ומחסלים שאריות מזון שהדגים לא הצליחו לאכול.

חילזון שופרי - Ramshorn snail

בעלי גוון אדום או חום, מתרבים בכמות עצומה, אוכלים אצות ובדרך כלל לא פוגעים בצמחים, דגים שאוכלים חלזונות לא יתקשו בדרך כלל לטפל בהם, החילזון הזה חביב כמזון חי על דגי אבו נפחא.

חילזון בריכה- Common PondSnail

חלזון בעל קונכייה מעוגלת ודקה יחסית, מסתגל במהירות לסוגים רבים של סוגי מים, מתרבים במהירות, טיפול של דגים אוכלי חלזונות יעצור את התפשטותם, כמו כן גם מים רכים.

איך מנטרים את אוכלוסיית החלזונות

הדרך הטובה ביותר היא כאמור לנסות למנוע הגעה שלהם אל האקווריום שלנו, אולם הלוחמים הטובים ביותר הם דווקא סוגים מסיימים של דגים.

דגים שניזונים מחלזונות
המפורסם שבהם הוא דג אבו נפחא שלועס להנאתו כל חילזון מזדמן, גם הדגים ממשפחת הבינוניים ידועים בתאבונם הרב לחלזונות, הדגים הללו עוזרים לנטר את האוכלוסייה באופן יוצא מן הכלל טוב, וכך כולם מרוצים, החובבים והדגים, למעט החלזונות כמובן.
ציקלידים שונים גם אוכלים חלזונות מצוינים שישמחו לארוחה מן החי שנזדמנה להם.
*חשוב לדאוג שאוכלוסיית אוכלי החלזונות מתאימה לשאר סוגי הדגים שברשותנו.

איסוף לילי
אם נדליק את האור לאחר שהאקווריום היה חשוך לחלוטין זמן רב, נוכל לאסוף מהזכוכית כמות לא קטנה של חלזונות, הדרך הזאת עוזרת לשמור על מספר קטן ל חלזונות ובדרך כלל עובדת לא רע.

מלכודות
ישנם מלכודות בצורת משפך, החלזונות יקבלו מזון צמחי ויעברו דרך כניסה חד כיוונית, בבוקר פשוט אוספים את המלכודת ונפטרים מהם.

מוצרים ייעודיים
יש מגוון גדול של מוצרים המיועדים לחיסול החלזונות, חשוב מאוד להזכיר דבר אחד חשוב:
*יש לקרוא היטב את התווית הנלוות למוצר, זכרו שלאחר טיפול כזה החלזונות נרקבים וכמות האמוניה עולה בבת אחת, הדבר יכול לסכן באופן משמעותי את דיירי האקווריום לכן יש לבצע החלפת מים מסיבית לאחר טיפול כזה וכן לנסות לסלק פיזית את החלזונות.

חלזונות יכולים לשמש גם כאינדיקטורים לאיכות המים
כאשר רואים שהחלזונות עוזבים את המצע הבטוח ומטפסים לאור יום על גבי הזכוכיות, קיים חשש די רציני שאיכות המים שלנו ירודה, חלזונות אוהבים איכות מים טובה.

לסיכום – יש יתרונות וחסרונות, איש איש ושיקוליו, אנו ממליצים על אוכלוסייה קטנה ומנוטרת שתתרום למערך הביולוגי של האקווריום שלכם.

מדריכים נוספים

דילוג לתוכן