דף הבית
אודות החווה
פרוייקטים
קישורים
צור קשר
 
מבצעים
אביזרים וציוד לאקווריום
אביזרים וציוד לבריכות
דגי מים קרים ''בריכות''
צמחים לבריכות
דגי מים מלוחים
גלריית שוכניי קרקע
גלריית דגים טרופים
גלרית דיסקוסים
גלריית צמחי מים
גלרית אקווריומים
גלריית ציקלידים / טורפים
טיפים ושאלות
מאמרים
תערוכות
ציפורים
מפה
 

בחווה "נעים במים"  ניתן להשיג ציוד היקפי כולל החל מאקווריומים בגדלים שונים, צמחיה סינטטית ואמיתית, מערכות ניקוי - פילטרים, אביזרי תאורה ואביזרי קישוט, מצעים סינטטיים וטבעיים......
ובקיצור הכל!!

 
דף הבית
מאמרים

מעגל חנקן ופילטר ביולוגי

מאמרים

מעגל חנקן ופילטר ביולוגי

כמו כל יצורים חיים גם דגים מייצרים הפרשות. הפרשות הללו מתפרקות לאמוניה (NH3) שהיא חומר הרעיל מאד לרוב הדגים. סביבת הגידול הטבעית של הדגים גדולה מאד ולכן האמוניה נמהלת לריכוזים קטנים מאד, אולם במערכות סגורות הנפחים יחסית קטנים וריכוזי האמוניה יכולים להגיע לרמות רעילות תוך מספר שעות.
 
מעגל חנקן הינו תהליך ביולוגי אשר הופך אמוניה לתרכובות חנקן לא מזיקות. ישנם מספר סוגי חיידקים אשר מבצעים תהליך זה. חלק מחיידקים הופכים אמוניה NH3)) לניטרית (NO2-) ושמם ניטריסומונס        (Nitrisomonas) וחידקים ששמם ניטרובקתר (Nitrobacter) הופכים את הניטרית לניטראת (NO3-) .מעגל זה עומד בבסיס הפילטר הביולוגי אשר חיוני עבור כל אקווריום.

החיידקים הללו נמצאים בכל מקום בעולם ולכן כאשר קיים באקווריום מקור לייצור אמוניה זאת רק שאלה של זמן עד שיתפתחו מושבות של חידקים הללו ובכך יווצר פילטר ביולוגי.
בימים ראשונים של הרצת המים באקווריום רמות האמוניה יהיו גבוהות ורעילות עבור רוב הדגים. בימים הללו מושבות החידקים (Nitrisomonas)אשר הופכים אמוניה לניטרית  מתפתחות ולאחר 14 יום ניתן יהיה  לראות ירידה ירידה חדה ברמות האמוניה ועליה בניטרית. הניטרית יהווה מקור מזון לחידקי לניטרובקטר

(Nitrobacter) אשר יהפכו אותו לניטראת. כך שניתן לראות לאחר מספר ימים נוספים ירידה בניטרית ועליה בניטראת. כאשר רמות האמוניה וניטרית נמוכות דיו ומתחיל להיווצר ניטראת זהו שלב שבו נוצר פילטר ביולוגי יעיל באקווריום (על מנת לנטר פרמטרים הללו קימים בשוק ערכות רבות  לשם כך). זמן הדרוש לכך הוא בין 2-6 שבועות.
 בתחילת תהליך אם רמות האמוניה גבוהות מדי וגורמות עקה לדגים ניתן לבצע מספר החלפות מים על מנת למהול את האמוניה ולהוריד את ריכוזה. בשלב הזה אסור להאכיל את הדגים מכיוון שע"י האכלה כמות ההפרשות גדלות וגורמות להיווצרות עוד אמוניה.
 ישנם בשוק סופחי אמוניה אולם הם אינם יכולים להוות פתרון קבע, מכיוון שבתהליך זה אין סילוק האמוניה מהמערכת ולכן חשוב לפתח מושבות חידקים יוצרי ניטרית וניטראת.
מושבות החידקים מתפתחות על פני כל האקווריום הן על דפנותיו הפנימיות והן על חפצים בתוך האקווריום (החצץ, הקישוטים, סלעים וכו´). המצע המומלץ לגידול המושבות הינו ספוג על כל סוגיו. אפשרות נוספת ויעילה לא פחות הינו פרלון. בשוק נמכרים צילינדרים קטנים מקרמיקה אשר גם כן יעילים מאד לגידול מושבות. את המצעים ניתן לשטוף כל כמה שבועות, אולם השטיפה צריכה להיות עדינה מאד (ממולץ לשטוף עם מים ללא כלור), ממולץ לא לאכיל את הדגים ביום ניקוי הפילטר על מנת לא ליצור עומס על הפילטר.

 1)      ישנם מספר דרכים על מנת לזרז את תהליך היווצרות של פילטר בילוגי.

2)      ניתן לקחת מים מאקווריום קיים אשר בו ישנו פילטר ביולוגי תקין( רצוי לקחת כמה שיותר מים).

3)      אפשרות נוספת זה לקחת חלק או את כל מצע גידול אליו התפתח פילטר ביולוגי באקווריום.

4)      בדרך דומה ניתן לקחת מצע לגידול ולהכניסו לאקווריום אשר בו קיים פילטר ביולוגי מפותח. כך שעל המצע החדש יתפתחו אוכלוסיות של חיידקים הרצויות.

5)      דרך יעילה לא פחות הינה מוצרים מסחריים אשר מכילים מושבות של חיידקים רצויים. לכן הוספת תכשיר זה יזרז את פיתוח מושבות יעילות להיווצרות פילטר ביולוגי.

 

המידע הנכתב במסמך זה מופיע בגדר המלצה בלבד. השימוש במידע הינו על אחריות המשתמש בלבד.המלצות והמידע במאמר זה מתאימים והלמים לרוב המקרים. עם זאת, העצות הנכללות במאמר זה הן כלליות ואינן מכוונות לפרט זה או אחר ולנסיבות המכוונות לו. בכל מקרה יש לקרוא את הוראות היצרן לפני שימוש במוצרים ובמידה וקיים ספק כלשהו יש ליצור קשר עם יצרן המוצר ולפעול על פי הנחיותיו.

 

דף הביתהדפסה