דף הבית
אודות החווה
פרוייקטים
קישורים
צור קשר
 
מבצעים
אביזרים וציוד לאקווריום
אביזרים וציוד לבריכות
דגי מים קרים ''בריכות''
צמחים לבריכות
דגי מים מלוחים
גלריית שוכניי קרקע
גלריית דגים טרופים
גלרית דיסקוסים
גלריית צמחי מים
גלרית אקווריומים
גלריית ציקלידים / טורפים
טיפים ושאלות
מאמרים
תערוכות
ציפורים
מפה
 

בחווה "נעים במים"  ניתן להשיג ציוד היקפי כולל החל מאקווריומים בגדלים שונים, צמחיה סינטטית ואמיתית, מערכות ניקוי - פילטרים, אביזרי תאורה ואביזרי קישוט, מצעים סינטטיים וטבעיים......
ובקיצור הכל!!

 
דף הבית

טיפים ושאלות

טיפים ושאלות

בדף זה תוכלו למצוא טיפים ותשובות לשאלות
• איך לטפל בדגים?
• מהי טמפרטורת המים שצריכים הדגים?
• איזה מים לשים באקוריום?
• מחלות ודרכי הטיפול.....


איך לטפל בדגים?
לכל דג יש טמפרטורה אופטימלית למחייתו. חריגה מתנאים אלה תכניס את הדג למצב עקה (סטרס), והוא יהפוך לרגיש יותר למחלות שונות. למשל, דג במצוקה עלול לפתח מחלות קשות הנגרמות על ידי טפילים, שעלולות להביא אף למותו.
על פי רוב, דגי הנוי שמשווקים לגידול פרטי הינם דגים בריאים. אחד מגורמי התחלואה החשובים הוא האכלת יתר של הדגים, שמשנה את הערכים של רמות האמוניה והניטריד במי האקווריום. גם במקרה זה הפרת האיזון בסביבת הגידול תכניס את הדג למצב עקה, והוא יהיה רגיש יותר לטפילים חיצוניים ופנימיים.
ככלל, לדגי טטרות (Tetra) ולדיסקוסים (Discus) מומלץ להוריד את pH המים באמצעות הוספה של כבול למים באקווריום, ולהשתמש במים מזוקקים שהוצאו מהם המינרלים - מי אוסמוזה. מומלץ להשתמש בערכות ייעודיות למדידת רמות ה-pH, אותן ניתן לרכוש גם בחווה.
הסקלארים (Scalar) רגישים להעברות מקום, דהיינו מהחנות לאקווריום שבבית. בזמן ההעברה שלהם יש להימנע מלהחזיק את הדגים בצפיפות גבוהה בתוך השקית, כדי למנוע חיכוך ונפילה של הקשקשים המגנים עליהם מפני זיהומים.
הבוטיות (Botia) הן דגים שככלל בעלות רגישות גבוהה לכימיקלים שונים שמוספים למים. הבוטיות גם זקוקות למקומות מסתור רבים בתוך האקווריום, שניתן ליצור באמצעות דקורציית סלעים וגזעי סחף למשל.
מחלות ודרכי הטיפול.....
Ichthyophthirius או נקודות לבנות (Ichthyophthiriasis): מחלה שבה גוף הדג, הסנפירים והזימים מתכסים בנקודות לבנות בולטות. כל סוגי הדגים יכולים להידבק ולפתח את הנקודות הלבנות האופייניות. מחולל המחלה הוא הטפיל Ichthyophthrius multifiliis, שרוב מחזור החיים שלו מתרחש בתוך מאכסן דג. הטפיל ניזון מעור הדג, תוך שהוא חופר חללים סגורים בתוך בשר הדג.
בין הדגים הפגיעים יותר נמצאים הבוטיות (Botia) והסוורומים (Severum), שרגישותם עולה בעקבות ירידה בטמפרטורת המים, שעשויה להתרחש במהלך מעבר מקום. מלבד שימוש בתרופות של חברות מוכרות לטיפול במחלה, ניתן גם להעלות את טמפרטורת המים באקווריום ל-30°C למספר ימים. טמפרטורה זו צפויה להאיץ את מחזור החיים של הטפיל, שבסופו ינטוש את הדג. כמובן שלא כל סוגי הדגים יכולים לחיות בטמפרטורה גבוהה זו, ולכן הטיפול המוצע אינו מתאים להם. צמחי מים שרגישים לטמפרטורה גבוהה יש להעביר למיכל מים חלופי. כמו כן, היות ותכולת החמצן במים חמים נמוכה יותר, צריך לוודא שאין מחסור בחמצן.
דגים שהחלימו מהנקודות הלבנות הופכים למחוסנים, אולם בגלל שהם עשויים להיות נשאים של הטפיל, הם עלולים להעביר את המחלה אל דגים אחרים.
כדאי לחזור על הטיפול כעבור שבועים מהטיפול הראשון, על מנת להרוג טפילים חדשים שעשויים להימצא במים.

 

שימו לב: הצעותינו לעיל הן בגדר המלצות בלבד. חשוב לזכור כי ייתכנו הבדלים בין דגים, צמחים, אקווריומים ואביזרים נלווים שונים ביחס לטיפול הרצוי. בכל מקרה, נדרש שיקול דעת נוסף ואין ביכולתנו לקחת אחריות על התאמת הטיפול ואופן ביצועו.

 

 

דף הביתהדפסה