דף הבית
אודות החווה
פרוייקטים
קישורים
צור קשר
 
מבצעים
אביזרים וציוד לאקווריום
אביזרים וציוד לבריכות
דגי מים קרים ''בריכות''
צמחים לבריכות
דגי מים מלוחים
גלריית שוכניי קרקע
גלריית דגים טרופים
גלרית דיסקוסים
גלריית צמחי מים
גלרית אקווריומים
גלריית ציקלידים / טורפים
טיפים ושאלות
מאמרים
תערוכות
ציפורים
מפה
 

בחווה "נעים במים"  ניתן להשיג ציוד היקפי כולל החל מאקווריומים בגדלים שונים, צמחיה סינטטית ואמיתית, מערכות ניקוי - פילטרים, אביזרי תאורה ואביזרי קישוט, מצעים סינטטיים וטבעיים......
ובקיצור הכל!!

 
דף הבית
מאמרים

דגים השומרים על ניקיון האקווריום-נקאים

מאמרים

דגים השומרים על ניקיון האקווריום-נקאים

דגים השומרים על ניקיון האקווריום-נקאים

לכל אקווריום מומלץ להכניס דגים אוכלי אצות ושאריות מזון כגון plecostomus. מומלץ להכניס דג אחד לכל 50 ליטר של אקווריום. זנים שונים של דגים הללו בעלי גודל שונה ובחירת גודל הדג צריכה להיות קודם כל פונקציה של גודל דגים אחרים באקווריום ובנוסף לכך גם אופיו של הנקאי הרצוי. למשל עם ציקלידים מומלץ להחזיק נקאים גדולים יותר על מנת שהנקאי יוכל להתמודד עם תוקפנותם. כמוכן מומלץ להכין מקום מסתור לנקאים בעט הצורך כגון כד או סלע מחורר בו הנקאי יוכל להסתתר במקרה של סכנה.
בזמן שהותו באקווריום הנקאי ניזון מהאצות שגדלו על דפנות האקווריום, על חצץ וחפצים אחרים שנמצאים באקווריום כגון סלעים וגזעים. מקור מזון נוסף שהנקאי יוכל למצוא באקווריום הינו עודף מזון שנופל לתחתית האקווריום. פעולה זו של הנקאי מונעת זיהום באקווריום שכן מזון עודף ששוקע בתחתית האקווריום נרקב וגורם לעליה ברמות האמוניה באקווריום.
ישנן מספר סיבות שכיחות אשר גורמות למוות של נקאים:
1.בזכות עבודות ניקיון הטובות שעושה דג נקאי רבים טוענים שלא צריך להאכיל את הדג. אולם המצב הוא לא כך. דגי נקאי צריכים מזון כמו כל דג אחר ברגע שאין מזון זמין באקווריום. בשוק קיימים מספר סוגי מזונות עבור נקאים. הנפוץ שבהם הינם טבליות שטוחות שניתנות לדגים אלו בנוסף למזון שהם מוצאים באקווריום.
מומלץ לתת לכל הדגים באקווריום מזון איכותי עם כמות שומן וחלבון המתאימה לאותו סוג דג שמגדלים. לא כל מזון הוא מומלץ לכן חשוב לוודא שקונים את המזון הנכון. למשל מזון שמיועד עבור גידול דגים כמו קרפיונים או דגי מאכל אחרים הנמצאים בנפחי מים של מאות ואלפי קוב. מזונות הללו מכילים כמות גבוהה של שומנים שהם מיועדים לגידול מהיר ופיתום דגי מאכל ולא מתאימים למערכות מים קטנות כגון אקווריום ביתי לדגי נוי.
2.סיבה נוספת למות הנקאים יכולה להיות תוקפנותם של דגים אחרים. לפני רכישת הנקאי חשוב לבדוק את סוג נקאי הרצוי, אופיו והתנהגותו החברתית.
בעיה נוספת היא הימצאותם של טפילים פנימיים וחיצוניים בדגים או איכות מים גרועה. לכן בכל אקווריום מומלץ להחליף 15%-20% מים כל שבוע וגם לטפל במים עם חומרים המנטרלים כלור וכלורמין.
 

Corydoradinae
קורידורסים הם דגים מומלצים באקווריום עם דגי נוי קטנים ובינוניים כגון טטרות-סקלרים. שמם הנפוץ הוא "חתולים". קורידורסים מגיעים בצבעים שונים והם דגים מאד
 יפים ויעילים בעבודת ניקיון באקווריום. דגים אלו מבלים את רוב יומם בחיפוש מזון על הקרקעית ולכן גורמים לתזוזה של החצץ וכך החצץ נשאר תמיד נקי. גודל החצץ צריך להיות 2-3 מ"מ (חצץ עדין) מומלץ חצץ דק יותר של 1 מ"מ מסוג קוורץ. תנועת קורסידיום נותנת חיות רבה באקווריום והם אינם פוגעים בצמחיה. דגים אלו בעלי התנהגות חברתית נןחה ואינם מסוכנים עבור דגים אחרים. מומלץ להאכיל אותם במזון המיועד לסוג זה של דגים כגון טבליות שטוחות (דגים אחרים לא אוכלים טבליות הללו).
    Glyptoperichthys gibbiceps    דג  זה ידידותי מאד . מפאת גודלו דג זה צריך אקווריום גדול יחסית. הוא ניזון בעיקר בלילה מאצות או מאוכל בשרי. ניתן להאכילו גם בטבליות שטוחות (6-8 טבליות ביום תלוי בגודל ).
דג נוסף ממשפחה זו הוא היפוסטומוס (Hypostomus Punctatus). דג זה מאד ידידותי למרות שלפעמים יכול להיות טריטוריאלי לגבי מערתו האהובה. רצוי לגדלו עם דגים גדולים למעט דגי "חתול". דג זה ניזון מאצות ויעיל מאד בעבודתו. חשוב לספק מזון חיצוני כגון טבליות שטוחות.
בוטיות


Fam: Belontiidae
Sub-Fam: Macropodinae

הבוטיות הם דגים נמרצים, קצת בישנים ויודעים להגן על עצמם. יש מגוון רחב של בוטיות. הבוטיה הנפוצה ביותר הינה בוטיה ליצן (              .(Botia macracanthe
בוטיות יפיפיות במיוחד עם הן נמצאות בלהקות של 15-20 פריטים. הם ניזונים ממזון שנופל על קרקעית וחילזונות. גם במשפחת דגים זו יש הרבה סוגי דגים בעלי צבע שונה. לבוטיה יש בחלק קידמי של הגוף זוג קרסים בהם היא משתמשת בזמן סכנה. ע"י חשיפה של קרסים הללויכולות הבוטיות לחלץ עצמן מדגים גדולים. בוטיה ליצן ניתן לגדל עם דגים בינוניים כגון סקלרים-קשתות ועם ציקלידים. מומלץ להכין מקום מסתור עבור דג זה.
יש בוטיות יותר אגרסיביות כמו בוטיה מורלטי (Botia Morleti) והיא עלולה לפגוע בדגים גדולים כגון סקלרים גדולים. בוטיה זו בעלת צבעים חום בהיר, אפור עם פס שחור על הגב. בוטיה זו לא מהססתלטרוף דגים אחרים ברגעי רעב בשעות הלילה.
יש בוטיה מודסטה (Botia Modesta) בעלת צבעים כחולים או אדומים. בוטיה זו היא תוקפנית ומומלץ להחזיקה עם דגים גדולים כגון ציקלידים.
בוטיה מומלצת באקווריום עם דגים שקטים כגון טטרות וצמחיה היא בוטיה סידטימונקי    ( Botia Sidthimunki). בוטיה זו קטנה ובעלת פסים. היא מאד זריזה ומאד חברותית. היא ניזונה מחלזונות ומזון יבש. אין להכניס יחד עמה לאקווריום שרימפסים קטנים מכיוון שהבוטיות יאכלו אותם מיד.
בוטיה הליקרם טייגר ((Botia Helodes הינה מוארכת עם פסים לרוחב. היא תוקפנית מאד ומומלץ להחזיקה עם דגים גדולים כגון ציקלידים.
בוטיה גתו(Botia Geto) יכולה לחיות עם דגי נוי קטנים כגון טטרות וצמחיה.

 


* כל הנכתב לעיל הינו בגדר המלצה.

 

דף הביתהדפסה